Złota Brzykcy na Mistrzostwach Polski w KOLUCHSTYL

      Możliwość komentowania Złota Brzykcy na Mistrzostwach Polski w KOLUCHSTYL została wyłączona

Dnia 26.05.2013 w Poznaniu odbyły  się V Mistrzostwa Polski Seniorów w Koluchstyl po raz pierwszy w tych zawodach brała udział zawodniczka Natalia Brzykcy z  Akademii Poznań/Ton Poznań/Samson Kobylin. Podczas zawodów znakomitą formę zaprezentowała wygrywając wszystkie pojedynki. Na mistrzostwa przybyli zawodniczki i zawodnicy z całej Polski ogólnie udział brało 200 osób oraz z tych dwustu były dwie osoby niesłyszące Natalia Brzykcy i Dominika Bolek.

Najcenniejszy medal Złoty i zarazem tytuł Mistrza Polski w Koluchstyl zdobyła Natalia Brzykcy w kategorii plus 75 kg, która wygrała walkę finałową z zawodniczką z Warszawy. Jest start pokazuje że, wcale nie trzeba słyszeć by wygrywać.
O podsumowaniu zawodów skusiła się zawodniczka:
Natalia Brzykcy – Nie spodziewała łam się medalu a szczególnie złotego ponieważ był to mój pierwszy start w tych zawodach i to jeszcze typu Mistrzostw Polski byłam bardziej zaskoczona niż mój własny trener jego słowa to normalne że, medal musiał być, w końcu jesteś bardzo dobrą zawodniczką i nie na marne trenujesz 15 lat. Rywalizacja była bardzo ciężka mino wszystko dałam z siebie co mogłam i są tego efekty. Ta dyscyplina bardzo mi się spodobała co mnie zachęciło do dalszego trenowania i uczestnictwa na zawodach.

Koluchstyl to sztuka, która w swojej formie zawiera rozwój fizyczny, psychiczny oraz duchowy,
nazwa pochodzi od nazwiska twórcy Koluch – polska sztuka walki stworzona na początku XXI wieku w Polsce. Twórcą dyscypliny jest ekspert sztuk walk Wiesław Koluch (9 Dan). Koluchstyl jest sztuką walki, którą zawodnicy trenują w dwóch formach – sportowej (walka w parterze) i bojowej (samoobrona z wykorzystaniem broni takich jak pałka, kij czy nóż).
Zasady walki – w sportowej formie zawodnicy walczą tylko w parterze, przynajmniej jedno kolano musi dotykać podłoża maty. Walka składa się z trzech rund jednominutowych, do dwóch rund wygranych. Przerwy między rundami wynoszą 15 sekund. Zawodnicy w Koluchstyl stosują około 100 technik – duszenia, dźwignie na wszystkie stawy rąk i nóg (także dźwignie na palce dłoni – minimum uchwyt za 3 palce), przerolowania zawodnika poza koło, wyniesienia i trzymania (trzymania trwają 10 sekund i zawodnik może zostać unieruchomiony na plecach, brzuchu lub boku). Dzieci i Młodzież do 16 roku życia w czasie walki mogą stosować tylko techniki wypchnięć, trzymań, przerolowań i wyniesień. Zabrania się stosować dźwigni i duszeń.

Autor: Agnieszka Praczyk

koluchstyl